Woda pitna to najszybszy sposób rozprzestrzeniania się patogenów chorobotwórczych na terenie gospodarstwa, którego skutki dotykają większość hodowanego na niej żywca. Skażona woda pitna może źle wpływać na system odpornościowy trzody chlewnej i prowadzić do podrażnień i chorób w wyniku ciągłego picia tak wysokich ilości bakterii wywołujących infekcje: jak np. bakterii Salmonella, E coli, Streptococcus, zygot itp., które z kolei można łatwo przenieść do każdej zagrody i każdego pojnika czy miski, skąd piją spragnione zwierzęta.
Wdrożenie solidnego planu przestrzegania higieny, czyszczenia i dezynfekcji w gospodarstwach hodowli trzody chlewnej do planu zarządzania, bez uwzględnienia w nim wody pitnej będzie jedynie próżnym wysiłkiem.
Największy problem pojawia się, gdy w rurach doprowadzających wodę pitną znajduje się błona biologiczna. Błona taka chroni szkodliwe patogeny i jest miejscem ich namnażania. Im więcej złogów mineralnych takich jak żelazo, mangan, wapń itp. - np. w twardej wodzie - tym łatwiej materii organicznej, w tym bakteriom, dostać się do wewnątrz krawędzi systemów doprowadzających wodę.